Hållfasthet för 3D-printade protesbasmaterial

I en laboratoriestudie analyserades ett antal faktorer som kan påverka protesbasmaterials hållfasthet. I studien ingick tre material för 3-D Printing med additiv teknik, och ett polymermaterial för konventionell framställning med uppvaxning och gjutning i kyvett. Fem fysikaliska variabler med avgörande betydelse för den kliniska funktionen av en protesbas ingick i testet.

De resultat som erhölls spretade, dels mellan printmaterialen, men också mellan de två metoderna. En sammanfattande tolkning av resultaten sett till en klinisk applikation är, att det inte är någon skillnad i egenskaper oavsett framställningsmetod. Det blir mera en klinisk, praktisk och tandteknisk avvägning g vilken metod som skall användas vid protesbasframställning.

Läs mer >>

Källa: The Journal Of Prosthetic Dentistry

Om Dental24

Dental24 – Din digitala nyhetskälla för tandvård sedan 2008.

Dental24 läses varje vecka av tusentals personer med intresse för tandhälsa och dentalbranschen. Vi erbjuder yrkesverksamma en samlad plats för nyheter, intervjuer, reportage, kliniska artiklar, kurser och lediga tjänster.

Dental24 produceras i nära samarbete med tandläkare, tandhygienister, tandsköterskor, tandtekniker samt institutioner, föreningar, organisationer, leverantörer och andra medier inom branschen.

Kontakt

Per Capita AB
info@dental24.se
Org. nr: 556763-9785

Ansvarig utgivare

Per Ahlberg

Vill du synas på Dental24?

Mer om att annonsera

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Gör som 8 500 andra, prenumera på vårt nyhetsbrev

Utvecklad av mkmedia
×

Nyhetsbrev

Gör som 8 500 andra, prenumera på vårt nyhetsbrev