Hur påverkas zirkonia av förbehandling inför cementering?

Helt avgörande för ett lyckat resultat vid cementering av keramiska konstruktioner är förbehandlingen av materialet. Detta gäller i synnerhet olika former av zirkonia.

I en laboratoriestudie analyserades effekten på retention och frakturbeteende/styrka när två typer av zirkoniahättor/kronor förbehandlades med blästring respektive varm KHF2.
Båda metoderna förbättrade adhesion och frakturstyrka, men resultaten varierade beroende på typ av zirkonia.

Källa: Niom

Om Dental24

Dental24 – Ledande nyhets- och kunskapsportal inom svensk tandvård enligt professionen.*

Dental24 läses av flera tusen dentalt intresserade varje vecka.

Dental24 erbjuder yrkesverksamma inom dentalbranschen en samlad plats för nyheter, kunskap, aktuella händelser, erfarenhetsutbyte, utbildningar, artiklar, dokumentation och produktinformation.

Dental24 produceras i samverkan med tandläkare, tandhygienister, tandsköterskor, tandtekniker, institutioner, kursgivare, föreningar, organisationer, leverantörer och andra medier.

Kontakt

Per Capita AB
info@dental24.se
Org. nr: 556763-9785

Ansvarig utgivare

Per Ahlberg

Vill du synas på Dental24?

Mer om att annonsera

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Gör som 8 500 andra, prenumera på vårt nyhetsbrev

Utvecklad av mkmedia
×

Nyhetsbrev

Gör som 8 500 andra, prenumera på vårt nyhetsbrev