Aktuellt

Krönika

20 januari 2025

AI och framtidens tandsköterska

AI och automatisering är på väg att förändra hur vi arbetar, men vad innebär det egentligen för oss tandsköterskor? Först kan det kännas som att framtiden knackar lite väl hårt på dörren. Tekniken erbjuder otroliga möjligheter, men hur påverkar det vår yrkesroll, och vad händer med de mänskliga värden som utgör grunden för vårt arbete? 

Många av de uppgifter vi idag utför manuellt, som journalsystem eller enklare diagnoser, kan snart utföras med hjälp av AI. För vissa kanske det låter som en avlastning, medan andra känner sig hotade av tanken på en ”robotiserad” arbetsplats. Men det som ofta glöms bort i dessa diskussioner är att teknologin bara är så bra som vi gör den. Den behöver oss, vår expertis och våra insikter för att verkligen bli användbar. 

Vi får aldrig glömma att det är människor vi möter varje dag. En maskin kan aldrig trösta en nervös patient, skapa förtroende genom att känna av vad just den personen behöver i stunden. Åtminstone hoppas jag inte det! Jag vet många, särskilt äldre, som blir så tacksamma när man växlar några extra ord, skojar lite i receptionen, för kanske är man den enda mänskliga kontakten under den dagen. Det är mycket värt! 

Med det sagt är det också viktigt att vi inte stänger dörren för utveckling. AI kan hjälpa oss att upptäcka sjukdomstillstånd tidigare, minska stressen kring administrativa uppgifter m m. Men vi behöver vara med och utforma hur AI ska användas i vår arbetsvardag, så att den fungerar som ett stöd och inte en ersättning. 

Framtiden för tandsköterskor handlar om att använda teknologin till vår fördel. Genom att låta den avlasta oss i de administrativa och tekniska delarna frigör vi tid till det som verkligen betyder något – patienterna. Vi får mer tid att lyssna, stötta och ge dem vård och omsorg. Med mindre stress och bättre resurser kan vi göra skillnad för fler, och i slutändan skapa en tandvård där både vi och våra patienter trivs och mår bra. 

Jag som arbetar mycket administrativt och i reception har såklart funderat över om AI skulle göra mig arbetslös. Men jag tror inte det, jag tror det skulle effektiviserat mina arbetsuppgifter och frigöra tid att hjälpa mina kollegor med andra slags problem, och även ge mig mer tid att bemöta patienter utan stress. Jag kan faktiskt se en arbetssituation med bättre arbetsmiljö om vi använder AI och teknik rätt! 

Om Dental24

Dental24 – Ledande nyhets- och kunskapsportal inom svensk tandvård enligt professionen.*

Dental24 läses av flera tusen dentalt intresserade varje vecka.

Dental24 erbjuder yrkesverksamma inom dentalbranschen en samlad plats för nyheter, kunskap, aktuella händelser, erfarenhetsutbyte, utbildningar, artiklar, dokumentation och produktinformation.

Dental24 produceras i samverkan med tandläkare, tandhygienister, tandsköterskor, tandtekniker, institutioner, kursgivare, föreningar, organisationer, leverantörer och andra medier.

Kontakt

Per Capita AB
info@dental24.se
Org. nr: 556763-9785

Ansvarig utgivare

Per Ahlberg

Vill du synas på Dental24?

Mer om att annonsera

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Gör som 8 500 andra, prenumera på vårt nyhetsbrev

Utvecklad av mkmedia
×

Nyhetsbrev

Gör som 8 500 andra, prenumera på vårt nyhetsbrev