Aktuellt

4 december 2012

Hur dåligt informerad får man vara för att få skriva en krönika om tandvård i Expressen?

Expressens krönikör Cecilia Hagen har varit hos sin tandläkare och gått därifrån tämligen oinformerad om kostnader och högkostnadsskydd.

Cecilia skriver:

Vad slutnotan går på för mina inte så omfattande ingrepp vet jag inte ännu, men kosta kommer det. Och värre lär det bli framöver. Så nu undrar jag hur det är tänkt att alla vi som lever på eller snart ska leva på pensionen alls ska komma att kunna hålla våra tänder i hyfsat skick. Ska varje tand kosta tiotusen att laga provisoriskt, hur ska det då gå? Och titanskruvar hit och bryggor dit och allt vad som väntar runt hörnet?”

Cecilia borde vara bättre upplyst innan hon lämnar sin tandläkare och dessutom göra egen research som skribent i en av landets ledande kvällstidningar.

Källa: Expressen

Läs hela artikeln: Sverige kommer att få ett åldrande tandproletariat ››

 

/Dental24

 

 

 

 

 

 

 

Om Dental24

Dental24 – Ledande nyhets- och kunskapsportal inom svensk tandvård enligt professionen.*

Dental24 läses av flera tusen dentalt intresserade varje vecka.

Dental24 erbjuder yrkesverksamma inom dentalbranschen en samlad plats för nyheter, kunskap, aktuella händelser, erfarenhetsutbyte, utbildningar, artiklar, dokumentation och produktinformation.

Dental24 produceras i samverkan med tandläkare, tandhygienister, tandsköterskor, tandtekniker, institutioner, kursgivare, föreningar, organisationer, leverantörer och andra medier.

Kontakt

Per Capita AB
info@dental24.se
Org. nr: 556763-9785

Ansvarig utgivare

Per Ahlberg

Vill du synas på Dental24?

Mer om att annonsera

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Gör som 8 500 andra, prenumera på vårt nyhetsbrev

Utvecklad av mkmedia
×

Nyhetsbrev

Gör som 8 500 andra, prenumera på vårt nyhetsbrev