Artikeln är gjord i samarbete med en av Dental24s samarbetspartners.
Knowyn och Almasoft har ingått ett avtal kring utökat strategiskt samarbete för att främja innovation
Knowyn, är idag en ledande aktör inom Clinic Intelligence för tandvård, där data extraheras ur journalsystem med en unik mjukvara. Genom smarta verktyg- och rapporter kan kliniken få en detaljerad uppföljning av sin verksamhet till exempel hitta borttappade patienter, öka sin beläggningsgrad, maximera lönsamheten och säkra kvalitet på vården.
Almasoft är idag en helhetslösning för tandvårdskliniker med komplett journalsystem, smidig IT-drift, effektiv bildhantering, kvalitetssystem och enkel ekonomihantering. Journalsystemet ALMA finns både som lokal installation- och molnbaserat för maximal flexibilitet.
Marcus Dagnelid, Knowyn
Det gemensamma initiativet kommer att skapa nya unika insikter för användare av ALMA med fokus på att optimera vårdkvaliteten och maximera lönsamheten. Vårdgivare och behandlare kan nu dra nytta av Knowyns smarta mjukvara som visualiserar värdefull data från journalsystemet. Med denna integration följer kunden allt som sker i tandvårdsverksamheten oavsett vart man befinner sig.
Framtiden ligger i att tandvårdskliniker har kontroll på sin data, särskilt med omfattande regelverk och stor administrativ börda på daglig basis. Knowyns mjukvara fungerar idag för ett flertal journalsystem på marknaden, och har kunder från den lilla kliniken till stora tandvårdskedjor.
”Vi är oerhört stolta över att kunna knyta ett viktigt samarbete med ALMA och skapa en ännu bättre helhetslösning för deras kunder. Tillsammans kommer vi att fortsatt utveckla smarta verktyg och inspirera tandvårdspersonal, samtidigt som vi maximerar deras lönsamhet med hjälp av smart data,” säger Marcus Dagnelid och Magnus Rosell, grundarna till Knowyn.
Marcus Johansson, Almasoft
” Vi är stolta över att kunna erbjuda detta partnerskap och ser fram emot att göra vardagen ännu enklare för alla våra kunder. Morgondagens tandvård behöver smarta integrationer, och med Knowyn tar vi ett viktigt steg mot framtiden.” säger Marcus Johansson, VD och grundare av ALMA.
För mer information, vänligen kontakta:
Marcus Dagnelid, Knowyn AB
marcus@knowyn.se
Marcus Johansson, Almasoft
marcus@almasoft.se