Skatteverkets regeltolkning gör stora hål i landets tandhälsa!
Ett nyligen fattat beslut i Högsta förvaltningsdomstolen angående mervärdesskatt för konsulter innebär en osund konkurrensnackdel för tandhygienister som verkar inom den privata tandvården.

Ända sedan Gustav Vasas tid berättas det om vikten av en god tandhälsa. Det är allmänt känt att Gustav Vasas tandhälsa var usel och påverkade hans förmåga att fatta kloka och genomtänkta beslut. Det skulle därför finnas skäl att tro att Högsta förvaltningsdomstolen och Skatteverket haft tandvärk när de inte analyserat effekterna kring ställningstagande som avser uthyrning av vård- och omsorgspersonal. Riksdagspolitiker måste nu fatta ett beslut som lagar det hål inom tandvården som medföljer det fattade beslutet.
Beslutet i HFD kommer slå hårt mot landets privatpraktiserande tandhygienister. Denna nya tolkning av moms på konsulttjänster inom vårdsektorn som innebär att konsulter ska betala 25% moms på sitt arbete ska, enligt Skatteverket, börja gälla efter den 30 juni. Det kommer att ge småföretagande tandhygienister och andra konsulter som bedriver uthyrning av vårdtjänster stora problem:
– Patientavgifterna kan behöva höjas. Många följer idag försäkringskassans referenspriser så att patienten får betala en rimlig avgift för sin vård. Det finns nu en stor risk att höjda avgifter gör att förebyggande tandvård blir en klassfråga.
– Patientköerna kommer att växa framförallt på landsbygd och glesbygd. Redan idag har folktandvården problem med sina köer och väntetider.
-Det är värt att beakta att alla småföretagande vårdyrken inte kan/har råd att köpa in sig i en tandvårdsklinik eller driva en klinik för att undvika en 25-procentig prishöjning till patienten. Risken här är att det blir färre som utbildar sig eller vill driva egna verksamheter i tandvården
Landstinget blir inte alls drabbat av detta, men det är småföretagande tandhygienister som får ta smällen och konsekvenserna av fattat beslut. Det råder en stor oro bland många småföretagande tandhygienister, mest kvinnor, om att behöva stänga ned och lägga ned sina verksamheter. Redan idag finns exempel på de som kommer bli arbetslösa i områden utanför storstäderna, där det kanske är svårt att få en heltids/deltids-anställning.
Effekterna av detta beslut är orättvisa, orimliga och inte alls genomtänkta. Det kan inte vara rimligt att Skatteverkets regelverk agerar tandtroll som gör stora hål i landets förmåga att ge en god tandhälsa till Sveriges befolkning.
Peter Thörn, ordförande Småföretagarnas Riksförbund
Eva Lindstén, vice ordförande Sveriges Tandhygienistföretagare
Källa: Pressmedelande
Relaterat:
Skatteverkets nya momsregler