Viktigt om aerosol smittspridning i Coronatider

Den pågående pandemin har på olika sätt påverkat all odontologisk patientbehandling. De flesta kliniker har väsentligt reducerat sina öppettider och många kliniker har tvingats stänga ned helt.
Bakgrunden till detta är multifaktoriell och siktar på att minska smittspridning generellt i samhället.
I den kliniska vardagen finns många smittvägar och en möjlig sådan är aerosolspridning. Många kliniker har i dag förbud mot användning av vattenkylda instrument som turbiner och scaling med ultraljud.

Finns det någon vetenskaplig evidens när det gäller aerosol smittspridning? I en artikel har danska Tandlægebladet sammanfattat dagsaktuell kunskap, men även anvisat vilka möjligheter som finns för att skydda både patient och oss själva i en behandlingssituation, men också hur smittspridning kan minimeras.

Källa: Danska Tandlægebladet

Om Dental24

Dental24 – Din digitala nyhetskälla för tandvård sedan 2008.

Dental24 läses varje vecka av tusentals personer med intresse för tandhälsa och dentalbranschen. Vi erbjuder yrkesverksamma en samlad plats för nyheter, intervjuer, reportage, kliniska artiklar, kurser och lediga tjänster.

Dental24 produceras i nära samarbete med tandläkare, tandhygienister, tandsköterskor, tandtekniker samt institutioner, föreningar, organisationer, leverantörer och andra medier inom branschen.

Kontakt

Per Capita AB
info@dental24.se
Org. nr: 556763-9785

Ansvarig utgivare

Per Ahlberg

Vill du synas på Dental24?

Mer om att annonsera

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Gör som 8 500 andra, prenumera på vårt nyhetsbrev

Utvecklad av mkmedia
×

Nyhetsbrev

Gör som 8 500 andra, prenumera på vårt nyhetsbrev