Kluvenhet inför Swedental – delade meningar om mässans framtid
Swedental och Riksstämman är en lyckad symbios mellan industri och utbildning. Det är en välorganiserad, väletablerad och högt uppskattad branschmässa. Alla delar av professionen ser fram emot det årliga mötet i Stockholm eller Göteborg, även om det finns de som anser att det räcker med en mässa vartannat år.
Bilden är AI-genrerad med råmaterial från Svenska Mässan.
Det finns mörka moln på horisonten. Besökarantalet har minskat och har ännu inte återhämtat sig till nivåerna före pandemin. Utvecklingen är inte unik för Sverige, i Danmark har exempelvis tandvårdsmässan Scandefa ställts in. Samtidigt uppskattar leverantörerna arrangemanget, men det finns ett växande missnöje med de höga kostnaderna för att delta.
Maria von Beetzen
Det lär förekomma diskussioner om att arrangera Swedental vartannat år i stället för varje år. Stämmer det?
– Ja, då får du vända dig till Föreningen Svensk Dentalhandel. Det är Föreningen Svensk Dentalhandel som haft en omröstning. Men vad jag har förstått slutade det med att den sida som vill ha mässa varje år vann. Så det är det som vi kör på och det vi planerar för framöver, säger Maria von Betzeen, ordförande i Riksstämmenämnden i Svenska Tandläkare-Sällskapet.
Svenska Tandläkare-Sällskapet, som arrangerar Riksstämman, har inga planer på att ändra evenemanget till vartannat år?
– Nej, vi har inga planer på det. Våra planer de närmaste åren är att köra varenda år. Och det är klart, skulle de ändra sig, så skulle vi köra ändå – men på ett annat sätt. Då får vi fundera över det. Men jag tror inte att vi skulle ställa in Riksstämman.
– Vi kanske i så fall hittar på ett annorlunda koncept. Men vi behöver ha det som samlingsplats. Vi möter ju makthavarna, vi levererar ny kunskap, vi har debatter och sådant, så det måste vi ha varje år! Det finns ingen tvekan om det.
Är Svenska Tandläkare-Sällskapet enigt om denna ståndpunkt?
– Ja, vi är helt eniga. Vi har inte hört någon diskussion om det.
Mats Holme
Swedental står starkt – men leverantörerna ifrågasätter kostnaderna
Det lär förekomma diskussioner om att arrangera Swedental vartannat år i stället för varje år. Stämmer det?
– Det är korrekt att det finns en sådan diskussion och att medlemskåren är kluven kring det, säger Mats Holme, ordförande i Föreningen Svensk Dentalhandel.
Vad är man kluven till?
– Det är kostnaden. Kostnaden har stigit ganska mycket. Det är ju personal, hotell, monterhyra, monterbyggnation – det går ju uppåt förstås. Monterhyran har inte ökat så mycket. Men alla andra kostnader drar ju iväg.
– Traditionellt har man ju ofta ganska stora montrar, med mycket personal. Det kostar ju att ha mycket folk på plats.
– Sedan har väl en del tittat på pengarna de har i sin årliga marknadsbudget. Det är mycket som kostar: olika typer av event och digital marknadsföring som drar pengar. Man tittar väl på: ”Vad kan jag annars göra med de här pengarna?”
Kan vi få en uppfattning om vilka företag som inte vill vara med? De små, de större?
– Det är blandat.
Upplägget för några år sedan – med en oberoende fackmässa i Stockholm och en Riksstämma i Umeå – var det lyckat?
– Vi tycker att det var olyckligt. Skall man ha många besökare, är det Stockholm, Göteborg och kanske Malmö som gäller. Det är ju både vi och sällskapet överens om, att det är bättre att vi gör det tillsammans.
Och så kommer det att fortsätta vara inom all överskådlig framtid?
– Det vet vi inte. Allt är bara tills vidare. Men Swedental är en väldigt stark mässa. Den får väldigt höga betyg i utvärderingarna, både av besökare och av utställare. Så man är inte missnöjd med kvaliteten. Sedan vill man ha fler besökare och fler affärer. Det ligger ju liksom i generna hos en leverantör.
– Det finns en diskussion om hur ofta vi har råd att vara med på mässorna. Men det finns inget beslut. Om det blir så att en del väljer att lägga pengarna på annat – eller inte – det får vi se.
Hur ser utvecklingen ut för marknadsföring och försäljning i branschen? Vad är det som kommer?
– Sedan några år tillbaka är ju kommunikationen med kunder väldigt mycket digital. Alla har ju en digital försäljningsmodell. Men då missar man ju en del av den sociala biten. Att träffas och umgås. Man kommer ju att behöva ha sådana här tillfällen när man ses i verkligheten och byter lite information.
För leverantörerna, vad finns för alternativa upplägg i framtiden?
– Det görs ju otroligt mycket event, möten, utbildningar, kvällsgrejer, resor, resor med utbildning, olika samlingar – som när kedjorna samlas och när hygienisterna samlas. Då ställer man också ut och träffar kunder. Så det finns en hel del där leverantörerna är med och är delaktiga.
Holme betonar att Swedental är svår att ersätta. Det är en välorganiserad mässa som får höga betyg i utvärderingarna. Den står vidare för en bra kombination av utbildning och sociala, kollegiala värden.
– Det är så mycket man missar när man inte umgås. Sedan är ju utbildningsbiten jätteviktig på Riksstämman. Detta är ett yrke där man behöver utbildning. Det är forskning och utbildning och metodutveckling, både på forskarsidan och leverantörssidan, och där behöver man en uppdatering då och då.
– Då är ju formatet på Swedental som klippt och skuret för det. Att man har möjlighet både att ta till sig den senaste tekniken och utvecklingen, och vetenskapsutvecklingen, på samma plats samtidigt. Jag tror att konceptet är starkt.
Utvärderingen – som görs av en extern aktör – visar på hög uppskattning för Swedental.
– Man har både det sociala, ett bra seminarieprogram och en jättefin utställning. Om man jämför Swedental med andra mässor är det väldigt snyggt i hallen. Det är väldigt påkostat och väldigt fina montrar.
Tror du att vi får se Swedental bara vartannat år?
– Nej, det tror jag inte. Tandläkare-Sällskapet har ju Riksstämman. Och den arrangerar de varje år. Det står i deras stadgar att de skall göra det, och de äger också varumärket Swedental. Så Swedental kommer att arrangeras varje år – om det inte blir så att man gör någon slags överenskommelse om att omfördela, så att man gör en jättesatsning vartannat år och bara en Riksstämma vartannat år. Men det tror jag ligger långt fram i tiden.
Flera dentalmässor har ställts in eller gått ned i omfattning de senaste åren. Är denna diskussion en del av en större trend?
– Vissa mässor växer och går väldigt bra och vissa läggs ned. Så har det alltid varit. Det är trender i det. Swedental har varit väldigt stark väldigt länge.
Läs mer: Inför Riksstämman och Swedental: Har mässorna en framtid? >>